DONIRAJTE

Ambidekster klubAMBIDEKSTER KLUB Savjetodavni i edukativni centar za djecu, mlade i obitelj

Zajedno u borbi protiv nasilja nad ženama

Objavljeno: 25.11.2022.

25. studeni je Rezolucijom Ujedinjenih naroda (54/134) proglašen Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama radi podizanja svijesti o činjenici da su žene širom svijeta izložene različitim oblicima nasilja te radi jačanja zajedničke borbe protiv nasilja nad ženama. Odabran je ovaj datum u znak siječanja na atentat na tri političke aktivistkinje iz Dominikanske Republike koji je naredio dominikanski diktator Rafael Trujillo 1960. godine.

Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (Istanbulska konvencija) koju je Republika Hrvatska ratificirala naglašava da je nasilje nad ženama kršenje ljudskih prava i oblik diskriminacije žena koji je rodno uvjetovan što znači da nerazmjerno pogađa upravo žene ili je usmjeren na ženu upravo zbog toga što je žena.

Nasilje u obitelji označava sva djela tjelesnog, seksualnog, psihičkog ili ekonomskog nasilja koja se događaju u obitelji ili kućanstvu ili između bivših ili sadašnjih bračnih drugova ili partnera, neovisno o tome dijeli li počinitelj ili je dijelio isto prebivalište sa žrtvom.

U Hrvatskom saboru, organiziran je uoči Međunarodnog danom borbe protiv nasilja nad ženama skup radi praćenja provedbe Istanbulske konvencije te je zaključeno da je nasilje nad ženama oblik kriminalnog ponašanja koji se nalazi među najizraženijima po brojkama i posljedicama koje ostavlja. Odvjetnica Autonomne ženske kuće Zagreb Sanja Bezbradica Jelavić, koja je i suradnica Ambidekster kluba u pružanju pravne pomoći ženama žrtvama nasilja, navodi da je prošle godine teško ozlijeđeno 97 žena, a u ovoj godini njih 65. Na skupu se moglo čuti da se Istanbulska konvencija ne provodi te da je veliki jaz između onog što se događa u praksi i onog što je potrebno za sigurnost žrtava nasilja. Opisana je nedovoljna educiranost te nedovoljno razumijevanje policije i sudaca za žrtve koje je vidljivo kroz dvostruka uhićenja „i nasilnika i žrtve“ te kroz izrazito male kazne za počinitelje čak i kada budu osuđeni, kao što je kazna od dvije godine za silovanje koja je dodatno umanjena na godinu dana.

Ambidekster klub vodi savjetovalište koje osigurava podršku žrtvama obiteljskog nasilja. Kroz projekt Savjetovališta „Klikni za sigurnost“ osiguravamo sveobuhvatnu pomoć i podršku žrtvama nasilja u obitelji putem pružanja integrirane socijalne usluge te doprinosimo podizanju znanja i svijesti o pravima žrtava nasilja u obitelji.

Kroz razgovore s korisnicama, ženama žrtvama nasilja, utvrdili smo koliko je za njihovu sigurnost i sigurnost njihove djece, ključno da policija i pravosuđe prepoznaju nasilje i reagiraju radi zaustavljanja nasilja kako bi se poslala poruka osobama koje se nasilno ponašaju da nasilje neće biti dopušteno.

Riječi korisnica:

• Dobro je kad ga odmah uhite i odvedu pred sud. Treba odmah reagirati i odvesti ih ili na Oranice na triježnjenje ili u pritvor pa na sud. Nije dobro kad ga odmah puste, treba ih privesti i kažnjavati. Da se opamete i ne ponavljaju to. Treba ga odmah kazniti i dati ženama sigurnost da ne budu u strahu vani. Kad ga se pusti iz policije može se ponoviti još gore.
• Ne valja kada se zabrana prilaska ne provodi. Jednom je otac moje djece dobio zabranu prilaska, a onda je pijan vikao i prijetio pred ulazom u kuću, a policija je rekla da ga ne može odvesti jer na zabrani prilaska nije pisalo na koliko metara nam ne smije prići. Kakva je to onda zabrana prilaska?
• Dobro je kad suci pokažu da žele zaštiti žrtve i kad pitaju žene žrtve za mišljenje. To mi je puno značilo jer je on shvatio da se ne može tako (nasilno) ponašati i odmah sam mogla zaštiti djecu, a on je vidio da tako neće moći.
• Treba pomoći ženama i djeci žrtvama i nasilnicima pokazati da se ne mogu tako ponašati, da se opamete.
Korisnice naglašavaju potrebu da se čuju potrebe i iskustva žrtava u pravosudnim postupcima. Naglašavaju i važnost podrške iz sustava socijalne skrbi, kao i podršku organizacija civilnog društva, ali uz koje je nužna pravna pomoć te odlučna reakcija policije i pravosuđa u zaustavljanju nasilja.

Korisne poveznice:

Konvencija Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji
• Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova https://www.prs.hr/cms
• Web portal http://www.sigurnomjesto.hr/

AMBIDEKSTER KLUB NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

Pogledajte video spot za rap pjesmu "STOP nasilju

Objavljeno: 15.01.2015.