Uspješno inoviranje u Ambidekster klubu
Objavljeno: 08.03.2016.
Uspješno inoviranje u Ambidekster klubu:
Rezultati u provođenju projekta “Zajedno možemo više - pojedinac u fokusu” predstavljeni stručnoj i znanstvenoj javnosti
Društveno inovativan, pilot projekt “Zajedno možemo više - pojedinac u fokusu” predstavljen je znanstveno - stručnom skupu “Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici” u Osijeku na Filozofskom fakultetu 2. Veljače 2016.
Najveći izazov u provedbi ovog projkta bilo je kreiranje inovatinih socijalnih usluga koje su trebale odgovoriti na potrebe djece i mladih u riziku I rizičnim okolnostima odrastanja, te a potrebe njihovih obitelji. Projekt je uspješno proveden u tri loklane zajednice: u Zagrebu, Karlovcu I Gospiću uz sudjelovanje, podršku i umrežavanje brojnih dionika: centara za socijalnu skrb, škola, akedemske zajednice, ustanova socijalne skrbi i organizacija civilnoga društva.
Da bi se uspješno implementirale nove socijalne usluge bilo je potrebno ojačati kompetencije djelatnika u sustavu socijalne skrbi, zaposlenih stručnjakla na projektu, djelatnika u sustavu socijalne skrbi te volontera. Stoga su održane stručne edukacije i treninzi iz ključnih područja u usavršavanju rada s korisicima, a umreženim dionicima je omogućena podrška putem internetskog foruma i supervizije. Rezultati vanjske evaluacije ukazuju na visoko zadovoljstvo korisnika socijalnih usluga kao i umreženih stručnjka i volontera te na visoku učinkovitost provedenih intervnecija za djecu, mlade u riziku i njihove obitelji. Petra Brcković, koordinatorica volontera na navedenom projektu je predstavila rad savjetovališta u Karlovcu, faze u procesu rada mobilnog tima te rad s volonterima, dok se Ivana Buljan Babić se osvrnula na evaluaciju projekta te prikazala rad s obiteljima u praksi.
Predstavljanje projekta je prihvaćeno od strane auditorija sa zanimanjem.
Na skupu su sudjelovali su stručnjaci i znastvenici pomagačkih profesija, a teme o kojima se razgovaralo na skupu su posvećene osnaživanju potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici, od kojih su neke: Preventivni programi vršnjačkog nasilja i nasilja preko interneta; Preventivni programi u obrazovanju; Djeca s teškoćama u razvoju: preventivni programi na području Osječko-baranjske županije; Prevencija doživljaja nepravednosti na radnom mjestu i studiju; Prevencija nepoželjnih ponašanja u virtualnim zajednicama; Prevencije u funkciji održavanja psihološkog zdravlja i dobrobiti; Preventivni rad u medicini; Prevencija u lokalnoj zajednici; Prevencija kriminaliteta u zajednici.