Psihosocijalna podrška obiteljima u riziku kroz mobilne timove u zajednici na području Peščenice i Žitnjaka
Objavljeno: 02.02.2024.
Program „Društveno uključena romska zajednica na području zagrebačke Peščenice“ ima za cilj doprinjeti smanjenju socijalne isključenosti pripadnika romske zajednice pružanjem stručne podrške u njihovim domovima i zajednicama. Provedbu programa tijekom dvogodišnjeg razdoblja od kolovoza 2021. do kolovoza 2023. godine financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a sufinancira Grad Zagreb zahvaljujući kojem se program nastavio provoditi do kraja veljače 2024. godine. Partneri u programu su Hrvatski zavod za socijalni rad PU Peščenica te osnovne škole s područja Gradske četvrti Peščenica – Žitnjak.
U nastavku će biti osiguran pregled ostvarenih aktivnosti do kraja kolovoza 2023. godine. Prvi cilj je osnažiti roditelje u rizičnim romskim obiteljima za odgovorno i kompetentno roditeljstvo, povećati znanja i kompetencije članova obitelji u riziku i obitelji u cjelini za rješavanje problema i kriza te svakodnevno funkcioniranje obitelji (povećanje znanja u brizi za zdravlje članova obitelji, povećanju znanja o zdravoj prehrani, o raspolaganju kućnim budžetom kao i sredstvima socijalnih naknada, unapređenjem međusobnih odnosa članova obitelji, odnosa u susjedstvu i zajednici, poučavanje i preveniranje ovisnosti, nasilja i drugih socijalnopatoloških pojava). Cilj je ostvaren na način da je 9 romskih obitelji (54 korisnika), uključeno u intenzivni rad od ukupno 396 sata rada (prosječno 44 sata po obitelji). Sami roditelji su u suradnji s mrežom pomagača sebi postavili ukupno 26 ciljeva za koje su na kraju provedbe procijenili da su određeni pomaci napravljeni, ali da je potreban nastavak rada na ostvarenju ciljeva. Nadalje, 21 obitelj primila je dodatnu psihosocijalnu podršku. Mladi volonteri sudjelovali su u volonterskim akcijama među kojima su: humanitarna akcija, akcija solidarnosti i izgradnje mreže podrške u zajednici te akcija pomoći u školovanju djece. Puno truda je uloženo u zagovaranje za osiguravanje adekvatnih životnih uvjeta siromašnih romskih obitelji na Strugama.
Grad Zagreb se nakon višekratnih požara uključio u pomoć obiteljima te ih je krizno smjestio u Prihvatilište Crvenog križa za beskućnike i u Hostel Arenu. Međutim, još uvijek nije nađemo rješenje za stambenu sigurnost obih obitelji koje i dalje žive u beskućništvu.
Omogućiti pomoć i podršku učenicima u svladavanju školskog gradiva provelo se za 23 djece. Nadalje, 23 djece i mladih koji su primali podršku u učenju, uz rad na nastavnom gradivu dobili su i psihosocijalnu podršku. Povećati komunikacijske i socijalno-emocionalne vještine mladih provodilo se tako što su mlade Romkinje i Romi zajedno s mladim studentima uključeni u individualne aktivnosti psihosocijalne podrške i psihoedukativne radionice.
Radilo se i na povećanju informiranosti pripadnika romske zajednice o štetnosti alkoholizma i drugih oblika ovisnosti, te o opasnostima trgovanja ljudima i seksualnog iskorištavanja te drugih oblika nasilja. Ukupno 10 odraslih osoba, pripadnika romske nacionalne manjine, savjetovano je o štetnosti alkoholizma, zloupotrebe opojnih droga i kockanja. Nadalje, 170 djece i mladih iz tri osnovne škole u Zagrebu uključeno je u radionicu s ciljem povećanja njihovih komunikacijskih i socijalno emocionalnih vještina, odnosno vještina nenasilnog rješavanja sukoba. Oni procjenjuju da im je radionica bila zanimljiva i korisna, a neki od njih naveli su i primjere vezano uz to što su naučili.
Kroz projekt se nastojalo povezati s romskim organizacijama i predstavnicima te pridonijeti informiranju javnosti o kulturi Roma i postignućima pripadnika romske zajednice. Obilježen je Svjetski dan Roma radionicom “Izrada rječnika stranih riječi” u Knjižnici S.S.Kranjčević na zagrebačkoj Pešćenici u kojoj su sudjelovali i korisnici projekta i mladi volonteri koji su se u sklopu radionice upoznavali s romskom kulturom, jezikom, doprinosom svjetski poznatih osoba romske nacionalnosti u sferi kulture i znanosti.
Povećati stručne kapacitete izvoditelja intervencija, djelatnika iz sustava socijalne skrbi i volontera provelo se kroz edukacije, mentorstva i reviziju volonterske pozicije „Suradnik u radu mobilnog tima – Pomagači u okružju obitelji. Četvero volontera posebno je angažirano na suradnji u provedbi radionica, a ostali volonteri su angažirani na socijalnom mentorstvu ili pomoći u učenju djeci te su ostvarili preko 570 volonterskih sati uz osigurane edukacije, mentorstvo i superviziju.
Da bi projektni ciljevi bili ostvareni, provedene su brojne aktivnosti koje su uključivale rad s romskim obiteljima u njihovim domovima i u njihovoj zajednici, rad sa školom i učenicima, ali i suradnju s drugim društvenim dionicima: romskim udrugama i predstavnicima, pravobraniteljima, djelatnicima Grada i sl. Aktivnosti programa su i medijski popraćene, što je zasigurno doprinijelo i senzibilizaciji šire javnosti za probleme romske nacionalne manjine.
Evaluacija programa je potvrdila da program na sveobuhvatan i vrlo životan način pretvara teoriju u praksu, posebice kad je riječ o jačanju otpornosti zajednica u visokom riziku te da isti može služiti kao model za sveobuhvatni rad s zajednicama koje su u riziku uslijed strukturalnih prepreka za korištenje resursa.