Poziv na tribinu "Dan sigurnijeg interneta u zagrebačkoj Dubravi"
Objavljeno: 09.02.2015.
Pozivamo roditelje na tribinu:
Dan sigurnijeg interneta u zagrebačkoj Dubravi
10. veljače 2015. u 17:30
u Osnovnoj školi Retkovec, Aleja Javora 2, 10 040 Zagreb
"Važnost odgovornog ponašanja na internetu"- Sonja Burić, socijalna pedagoginja
"Koju online igru igraš?"- Nebojša Buđanovac, socijalni pedagog i psihoterapeut
Predavanja za roditelje na tribini „Važnost odgovornog ponašanja na internetu“ održat će Sonja Burić, stručna suradnica, socijalna pedagoginja iz Osnovne škole Retkovec i Nebojša Buđanovac, socijalni pedagog i psihoterapeut iz Ambidekster kluba.
Internet tehnologija zauvijek je promijenila našu sliku svijeta donoseći sa sobom prednosti života u globalnoj civilizaciji. Koristeći internet tehnologiju pronalazimo nove načine učenja, stvaramo svoje društvene mreže, razvijamo različite sposobnosti i utječemo na pozitivne promjene u lokalnom i globalnom okružju. Internet je ujedno i najveća svjetska "enciklopedija znanja".
Međutim, korištenje ove moćne tehnologije krije i mnoge opasnosti, a posebice su negativnim posljedicama korištenja interneta izložena djeca i mladi. Uz korištenje interneta, nažalost, vežu se i već poznati oblici socijalnopatoloških pojava, pa tako nasilje postaje cyberbullying, javljaju se mogućnosti krađe identiteta i kreditnih kartica, kao i neki novi oblici opasnosti kojima su izloženi upravo djeca i mladi, primjerice internetski predatori koji lažnim predstavljanjem dolaze do svojih žrtava, manipuliraju njima, ucjenjuju ih i dovode u druge, mnogo opasnije situacije (seksualno zlostavljanje, trgovina bijelim robljem, trgovina organima, uključivanje u opasne sekte i drugo).
Iako je na temu međuvršnjačkog nasilja putem interneta provedeno malo istraživanja, postojeći rezultati su zabrinjavajući. Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba i Hrabri telefon proveli su istraživanje 2013. godine o iskustvima i ponašanju djece na internetu i na društvenoj mreži Facebook, na uzorku od 1489 djece u Hrvatskoj, u dobi od 11 do 18 godina, u školama u ruralnim i u urbanim sredinama. Rezultati su pokazali da svako peto dijete izjavljuje da je nekoliko puta ili često primalo uvredljive poruke ili komentare putem Facebooka, svako drugo dijete je to doživjelo barem jedan put, a 9% djece priznaje da je to više puta činilo. O svakom četvrtom djetetu su putem Facebooka širili laži, a 7% djece priznaje da je to i samo činilo. Da je na Facebooku namjerno blokiralo ili isključivalo drugu djecu iz neke grupe s ciljem da ih izolira, priznaje 13% djece. Njih je 3% otvorilo grupu na Facebooku s ciljem ismijavanja ili vrijeđanja druge djece. Prijetnje je putem Facebooka dobilo 15% djece, dok 7% djece priznaje da je prijetnje upućivalo drugoj djeci.
Kako bi djeca i mladi sigurno koristili internet, posebice je važno da roditelji i učitelji raspolažu razinom znanja i kompetencija koje će omogućiti adekvatne postupke u zaštiti i odgoju djece i mladih u cyber-okruženju. U djece i mladih je potrebno razvijati kritičku medijsku pismenost, kako bi izgradili učinkovite strategije donošenja odluka i tako izbjegli potencijalno opasne situacije.
Tribina se organizira u sklopu provođenja projekta Ambidekster kluba „Klikni za sigurnost", a koji je usmjeren prevenciji nasilja nad djecom s ciljem zaštite djece i mladih od različitih oblika nasilja te prevencije izlaganja djece i mladih štetnim sadržajima na internetu. Posebice se nastoji pridonijeti zaštiti djece i mladih koji su već doživjeli neki oblik nasilja pružanjem stručne pomoći i podrške u Savjetovalištu Ambidekster kluba. Projekt se provodi ove školske godine u četiri lokalne zajednice u gradu Zagrebu, Svetom Ivanu Zelini, Gospiću i Varaždinu, dok je on-line savjetovalište "Klikni za sigurnost" namijenjeno mladima i roditeljima dostupno na mrežnoj stranici Ambidekster kluba: www.ambidekster.hr.
Financijska podrška:
Ministarstvo socijalne politike i mladih