Podrška obiteljima u krizi
Objavljeno: 16.02.2022.
Uslijed krize uzrokovane pandemijom i potresom mnoge obitelji suočene su s novim potrebama. Velik broj njih vezan je uz narušeno mentalno zdravlje, jer teško je nositi se s dugotrajnim stresom uslijed ne tako normalnog „novog normalnog“.
Javnost sve više priča o visokoj prevalenciji simptoma vezanih uz mentalno zdravlje. Na neformalnim druženjima izmjenjuje se sve više priča o djeci i odraslima kojima je potrebna podrška - bilo da je riječ o socijalnoj anksioznosti, školskoj fobiji, povećanoj stopi depresije i anksioznosti kod djece, ali i odraslih. Međutim, oslanjanje isključivo na snagu pojedinca i našu sposobnost da se nosimo s teškoćama je naivno i opasno.
Odgovori na te potrebe trebaju biti raznoliki, od dostupnosti stručnjaka za mentalno zdravlje, osvještavanja potreba, rada na sebi, te poticanja solidarnosti unutar zajednice. Niti jedan odgovor sam za sebe nije dovoljan. Potrebna je sinergija i puno malih doprinosa, koji postaju veliki kada se dodaju doprinosima drugih pojedinaca i organizacija.
Projekt “UMREŽENI U KRIZI” provodi Udruga EMA, uz partnere Ambidekster klub i Udrugu za promicanje informatike, kulture i suživota – IKS, a cilj mu je kapacitirati organizacije civilnog društva za odgovor na potrebe obitelji u razdobljima kriza. Na projektu planiramo istražiti i osvijestiti potrebe obitelji, a zatim pokrenuti volonterske akcije solidarnosti u kojima se obitelji povezuju: nude podršku koju mogu ponuditi, a primaju podršku koja im je potrebna. Nešto više o projektu pročitajte na blogu https://www.klubko.hr/sto-znaci-podrska-mentalnom-zdravlju-u-krizi/
Sadržaj objave isključiva je odgovornost udruge Ambidekster klub. Projekt je sufinancirala Europska unije iz Europskog socijalnog fonda i Projekt je sufinancirao Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Izazovi i balans privatnog i poslovnog života mladih roditelja
Predstavnice organizacije Ambidekster klub i EMA – Prostora emancipacije sudjelovale su na okruglom stolu koji je održan 20. 01. 2022.pod nazivom “Izazovi i balans privatnog i poslovnog života mladih roditelja” čiji je nositelj organizacija Budi_Aktivna_Budi_Emanipiran! koja je organizirala okrugli stol u suradnji s mrežom Četvrta smjena - nevidljivi rad u okviru projekta “Utjecaj javnih politika na kvalitetu obiteljskog i radnog života te na demografsku sliku Hrvatske - prostori promjene”,
Cilj okruglog stola je bio istaknuti specifičnosti i izazove koje mladi roditelji/obitelji imaju u balansiranju privatnog i poslovnog života, istaknuti prepoznate potrebe, ali i ponuditi određene preporuke za poboljšanje uvjeta i veću vidljivost mladih roditelja, a mi vam donosimo izazove koji su govornici istaknuli na okruglom stolu:
- postoji potreba za povremenim čuvanjem djece u večernjim satima i vikendom, zbog čega je teže roditeljima kojima nije dostupan baka i djed servis,
- čuvanje djeca ljeti kad su smanjeni kapaciteti vrtića,
- poteškoće s javnim prijevozom,
- zbog niskih primanja, roditelji se moraju uključivati u dodatne poslove,
- nefleksibilno radno vrijeme.
Dotaknuli su se i mladih koji postaju roditelji prije punoljetnosti jer su u izrazito nepovoljnom položaju. Dio mladih roditelja koji ne završe srednju školu postaju korisnici usluga centara za socijalnu skrb, a neki od rizičnih faktora su: niski obrazovni sustav (koji im donosi teškoće pri osamostaljenju), rizik od socijalne isključenosti, rizik od dječjeg siromaštva, povećanu vjerojatnost korištenja socijalne pomoći i ostalo.