DONIRAJTE

Ambidekster klubAMBIDEKSTER KLUB Savjetodavni i edukativni centar za djecu, mlade i obitelj

Održana tribina „Problematika zapošljavanja mladih u riziku od socijalne isključenosti“

Objavljeno: 02.10.2015.

U utorak 29.09.2015. u prostoru Knjižnice Dubrava održana je tribina „Problematika zapošljavanja mladih u riziku od socijalne isključenosti“ u organizaciji Ambidekster kluba.

Tribina je organizirana sa ciljem upoznavanja lokalne zajednice i stručnjaka s izazovima i mogućnostima s kojima se mladi u riziku od socijalne isključenosti susreću na tržištu rada, a s naglaskom na mlade pripadnike NEET populacije i mlade koji prerano napuštaju sustav obrazovanja. Također, sudionici su upoznati sa uslugama koje su mladima dostupne od strane formalnih institucija te organizacija civilnog društva, a koje im mogu olakšati proces traženja zaposlenja.
Zahvaljujemo svim stručnjacima koji su se odazvali pozivu na sudjelovanje na tribini, a posebno izlagačima Tajani Posavec, stručnoj suradnici sa Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Nedjeljku Markoviću iz Pragme te dr.sc. Gabrijeli Ratkajec Gašević, autorici neovisne evaluacije projekta koja je izložila rezultate projekta od kojih je najznačajnije zapošljavanje ukupno 6 korisnika projekta.
Svi sudionici tribine dobili su brošuru „Korak dalje – Informativna brošura o pravima mladih u području zapošljavanja“ tiskanu u sklopu projekta.

Na tribini su doneseni sljedeći zaključci:

Tijekom planiranja i provođenja aktivnosti projekta „Korak dalje“ skupinu mladih u riziku od socijalne isključenosti definirali smo kao mlade u dobi od 15 do 21 godinu iz sustava socijalne skrbi, mlade s problemima u ponašanju i u sukobu sa zakonom te mlade pripadnike NEET populacije i one koji ranije izlaze iz sustava obrazovanja.

Problemi/izazovi:

NEET populaciji pripadaju mladi koji nisu u sustavu redovnog obrazovanja, nisu uključeni u neformalno obrazovanje i nisu zaposleni. Na području grada Zagreba i Zagrebačke županije krajem kolovoza 2015. ukupno je evidentirano 2 830 nezaposlenih mladih osoba u dobi 15-20 godina. Najveći dio, odnosno 47% od navedenog broja, završio je trogodišnju srednju školu, prvenstveno za uslužna i trgovačka zanimanja te zanimanja u obrtu i proizvodnji.
Mladih koji prerano napuštaju sustav obrazovanja procjenjuje se da je u Hrvatskoj od 3 do 4%. Iako je postotak mnogo niži nego u Europskoj Uniji (prosjek Unije je oko 10 %), ne treba zanemariti realni broj ovih mladih obzirom na mogućnosti hrvatskog tržišta rada na kojem mladi bez završenog osnovnog ili srednjeg obrazovanja vrlo teško pronalaze zaposlenje.

Rješenja/mogućnosti:

Hrvatski zavod za zapošljavanje uspostavio je Centar za mlade u Zagrebu i Splitu u čiji rad se mogu uključiti mladi prijavljeni u evidenciju nezaposlenih HZZ-a. Centri za savjetovanje i informiranje u karijeri (CISOK) osnovani su u sljedećim gradovima: Zagrebu, Slavonskom Brodu, Vukovaru, Osijeku, Koprivnici, Varaždinu, Šibeniku, Zadru, Splitu i Dubrovniku. Usluge CISOK-a namijenjene su svim građanima koji imaju pitanja ili nedoumice oko razvoja svoje karijere. E-usmjeravanje je online portal sa alatima koji pomažu u upravljanju karijerom.
Kao rješenja na razini sustava potrebno je provoditi preventivne, intervencijske i kompenzacijske mjere u vidu različitih stipendija, edukacija, informiranja te financijske pomoći djeci i roditeljima i sl.
Organizacije civilnog društva pružaju različite usluge za mlade u riziku od socijalne isključenosti poput klubova za zapošljavanje te različitih drugih aktivnosti usmjerenih traženju zaposlenja, ali i definiranju vlastitih životnih i profesionalnih ciljeva.

FOTOGALERIJA
AMBIDEKSTER KLUB NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

Pogledajte video spot za rap pjesmu "STOP nasilju

Objavljeno: 15.01.2015.