MREŽA ZA AKTIVACIJU MLADIH IZRADILA 8 SMJERNICA
Objavljeno: 30.05.2022.
Kroz projekt „Mreža za aktivaciju mladih“ u kojemu je Ambidekster klub jedna od partnerskih organizacija, izradili smo 8 smjernica za unapređenje javnih politika za mlade.
Svi dokumenti nalaze se na poveznici te vas pozivamo da ih detaljnije proučite:
https://zamisli.hr/index.php/mreza-za-aktivaciju-mladih/180-smjernice-mreze-za-aktivaciju-mladih
Projekt Mreža za aktivaciju mladih sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
PODRŠKA AKTIVNOSTIMA ZA MLADE I OSIGURANJU PROSTORA ZA MLADE
U studenom 2018. Vijeće Europske unije usvojilo je novu Strategiju Europske unije za mlade 2019. - 2027. (Vijeće EU, 2018). Strategija je fokusirana oko tri riječi, odnosno motiva koji se prožimaju kroz cijeli dokument; povezivanje, uključivanje i osnaživanje. Strategija uključuje i četiri dodatka od kojih je jedan naročito relevantan za temu sudjelovanja mladih, Europski ciljevi za mlade. Osmišljavanju EU Ciljeva za mlade značajno je doprinijelo i više od 2 500 mladih iz Hrvatske, koliko ih se kroz konzultacije u sklopu 6. ciklusa Dijaloga EU-a s mladima. uključilo u proces izrade nove EU strategije za mlade. Deveti Cilj za mlade nosi naziv “Prostor i sudjelovanje za sve”, a svrha ovog cilja je osnažiti demokratsko sudjelovanje i autonomiju mladih te osigurati prostore za mlade u svim domenama društva.
Važnost Cilja br. 9 za mlade, Prostor i sudjelovanje za sve dodatno je istaknuta kroz osmi ciklus Dijaloga Europske unije s mladima, koji se provodi u 18-mjesečnim ciklusima, a svaki ciklus bira se tematski prioritet oko kojeg se provode istraživanja, ispitivanja mišljenja mladih te donose policy preporuke za izradu konkretnih politika za mlade.
Cilj br. 9 za mlade, Prostor i sudjelovanje za sve dodatno je razjašnjen kroz podciljeve u nastavku;
a) Jamčiti mladima prilike da utječu na sve domene društva i sve faze procesa donošenja odluka kroz pristupačne i youth-friendly mehanizme i strukture, kako bi se osiguralo da politike odgovaraju stvarnim potrebama mladih ljudi.
b) Osigurati jednaki pristup svakodnevnom donošenju odluka svim mladim ljudima bez obzira na njihovo porijeklo ili pripadnost nekoj skupini.
c) Povećati razinu sudjelovanja mladih, a time osigurati i jednaku zastupljenost mladih, u izbornim procesima, izabranim tijelima i ostalim tijelima u kojima se donose odluke na svim razinama društva.
d) Osigurati infrastrukturu i fizičke prostore koje vode mladi, takozvane prostore za mlade, koji su autonomni, otvoreni, sigurni, pristupačni svima, i koji nude profesionalnu potporu razvoju mladih i prilike za njihovo sudjelovanje.
e) Osigurati sigurne virtualne prostore za mlade koji su pristupačni svima i koji nude pristup informacijama i uslugama te pružaju prilike za sudjelovanje mladih.
f) Osigurati održivo financiranje, opću prepoznatljivost i razvoj rada s mladima kako bi se osnažile organizacije mladih i njihova uloga u inkluziji, sudjelovanju i neformalnom obrazovanju.
g) Pružiti bitne, sveobuhvatne i youthfriendly informacije, koje su za mlade razvili sami mladi, kako bi se podržalo njihovo aktivno sudjelovanje.
Rad s mladima u suvremenom društvu nužan je preduvjet kako bi došlo do pozitivnog razvoja mladih i uspješne tranzicije u odgovorne odrasle osobe te kako bi se očuvala i unaprijedila njihova dobrobit. Da bi bio ostvaren puni potencijal mladih potrebni su prostori- fizički i digitalni, u kojima će mladi participirati u svakom dijelu planiranja i provedbe aktivnosti te koji će omogućiti inkluzivnost svih mladih bez obzira na njihovo rodno, etničko, kulturalno i drugo podrijetlo. Takvi prostori bi trebali zadovoljiti sljedeće uvjete:
- Je li mjesto lako pronaći i mogu li mladi do njega doći na jednostavan način?
- Udovoljava li radno vrijeme potrebama i rasporedu mladih?
- Je li zgrada pristupačna za mlade s invaliditetom i posebnim potrebama?
- Je li fizički prostor ugodan i privlačan mladima?
- Hoće li buka ili korištenje lokacije ometati druge u neposrednoj blizini?
- Postoji li mirno područje koje mladi mogu koristiti za uklanjanje stresa i prakticiranje brige o sebi?
- Postoji li prilika da mladi to mjesto učine svojim?
Osim organizacije prostora za mlade, bitno je razlikovati centar za mlade od nekih prostora za mlade. Uz fizičke prostore važno je prepoznati značaj digitalnih prostora za mlade, osobito u aktualno vrijeme pandemije, ali i inače, osobito za mlade iz ranjivih skupina kojima offline okruženje može biti ugrožavajuće i nedostupno (npr. LGBTQ, mladi s invaliditetom koji su digitalno pismeni). Međutim, u digitalnim prostorima se pojavljuje pitanje razvijanja etičkih procedura komunikacije, pa je potrebno izraditi i etičke standarde u postupanju s mladima u digitalnom okruženju. Zaključno možemo reći da je mladima potrebno osigurati prostore, aktivnosti i usluge koje će biti participativne i inkluzivne, a s ciljem ostvarenja pozitivnog razvoja mladih i ispunjenja njihovih punih potencijala.