KIS– Kultura izgradnje sigurnosti i nenasilja među mladima
Objavljeno: 12.01.2023.
Ambidekster klub u 2023. godini provodi projekt „KIS– Kultura izgradnje sigurnosti i nenasilja među mladima“ financiran od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, s ciljem smanjenja različitih pojavnih oblika nasilja među mladima, a posebice nasilja na internetu i nasilja u mladenačkim vezama putem očuvanja mentalnog zdravlja i psihosocijalne dobrobiti mladih. Projektom se pridonosi pravovremenom prepoznavanju, sprječavanju i zaustavljanju nasilja među mladima i to participacijom mladih, roditelja, stručnjaka u odgojno-obrazovnom sustavu i umrežavanjem dionika u Gradu Zagrebu, te na otoku Braču.
Kako bi pridonijeli smanjenju svih pojavnih oblika nasilja nad i među mladima, te učinkovito odgovorili na potrebe korisnika i društvene zajednice u cjelini, kreirali smo sveobuhvatni preventivni projekt koji uključuje više razina djelovanja u lokalnim zajednicama:
1. preventivno djelovanje u općoj populaciji mladih, usavršavanjem i provođenjem programa radionica koji će pod mentorstvom izvoditi „mladi za mlade“,
2. selektivnu prevenciju putem provođenja tretmanskog programa za posebice ranjive skupine mladih te za mlade u riziku od društvenog isključivanja, uz doprinos studenta tri fakulteta putem društveno korisnog učenja
3. selektivnu i indiciranu prevenciju putem telefonskog i on-line savjetovališta „Klikni za sigurnost“
4. uključivanjem građana i građana, informiranjem javnosti o rizicima i štetnosti nasilja i govora mržnje među mladima na internetu i nasilja u mladenačkim vezama, te je povećana informiranost u javnosti o etici participacije i odgovornosti pojedinca i zajednice u zaštiti prava i integriteta mladih osoba putem medijske kampanje „Klikni za sigurnost“.
U kreiranju i usavršavanju programa preventivnih radionica „KIS-Klikni za sigurnost“ koji se sastoji od 4 radionica opće prevencije i program selektivne prevencije nasilja na internetu i nasilja u mladenačkim vezama koji se sastoji od 6-8 radionica grupnog i individualnog stručnog rada, sudjelovati će educirani mladi aktivisti- volonteri studenti. Za mlade aktiviste provodi se osnovna edukacija o volontiranju, te edukacija za rad na projektu. Osim toga, za sve volontere i izvoditelje biti će osmišljena i održana dramska edukacija kojom će se educirati i mentorirati za primjenu tehnika i alata psihodrame u oblikovanju dramskih scena te za primjenu dramskih tehnika i alata u izradi i provođenju programa radionica „KIS“ te za primjenu u drugim stručnim intervencijama.
Dodatno, s ciljem podizanja svijesti javnosti o rizicima nasilja i govora mržnje među mladima na internetu i nasilja u mladenačkim vezama, smanjenja tolerancije na nasilje i govora mržnje na internetu, podizanja svijesti javnosti o etici participacije i odgovornosti pojedinca i zajednice u zaštiti prava mladih te važnosti ulaganja za njihov razvoj osmisliti će se i provesti medijska kampanja „Klikni za sigurnost“ u kojoj će sudjelovati svi izvoditelji i mladi aktivisti.
Škole, učitelji i stručni suradnici u školama bit će uključeni u aktivnosti informiranja i motiviranja roditelja i učenika za uključivanjem u aktivnosti projekta, te uključeni u kampanju „Klikni za sigurnost“. Partnerske i suradničke ustanove (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Agronomska škola Zagreb, Upravna škola Zagreb, Srednja škola Bol, Osnovna škola Luka, Osnovna škola Čučerje, Industrijsko – strojarska škola ojačati će partnerstva i međusobnu umreženost u pogledu sustavnosti u provođenju preventivnih programa namijenjenih mladima, te povećati kapacitete za prevenciju nasilja među mladima.
Ovaj dokument izrađen je uz finacijsku podršku Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Sadržaj ovog dokumanta u isključivoj je odgovornosti korsnika i ni pod kojim uvijetima ne može se smatrati kao odraz stajališta davatelja.