DONIRAJTE

Ambidekster klubAMBIDEKSTER KLUB Savjetodavni i edukativni centar za djecu, mlade i obitelj

Imaju li osobe koje su preživjele obiteljsko nasilje ista prava?

Objavljeno: 27.09.2022.

Tijekom intervjua s našim korisnicama koje su preživjele obiteljsko nasilje, postavili smo sljedeće pitanje: “Jeste li upoznati s Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u obitelji? Odnosno, jeste li upoznati s tim da su sva državna tijela dužna obavještavati Vas o daljnjem postupanju, na Vaš zahtjev izvještavati Vas o tijeku postupka i upoznati s mogućnostima uključivanja u psihosocijalni tretman?”. NITI JEDNA korisnica NIJE BILA UPOZNATA s Protokolom! Svjesni smo kako su kazneni postupci složeni i dugotrajni, sastoje se od niza faza, radnji, rokova te nitko sa sigurnošću u samom početku ne može reći koliko će sudski postupak trajati i kakav će mu biti krajnji ishod, stoga želimo naglasiti koja prava imaju sve žrtve koje su preživjele nasilje. Da odmah odgovorimo na pitanje iz naziva članka, SVAKA OSOBA BEZ OBZIRA NA DOB, SPOL ILI BILO KOJE DRUGO OBILJEŽJE IMA ISTA SLJEDEĆA PRAVA:

1. Pravo žrtve da prije ispitivanja razgovara sa savjetnicom/savjetnikom na teret proračunskih sredstava.
Kada osoba primi poziv za ispitivanje od državnog odvjetništva ili suda, od samog tijela koje će se provesti ispitivanje, može pismenim putem zatražiti da mu se dodijeli savjetnica/savjetnik. Razgovor sa savjetnicom/savjetnikom je besplatan.

2. Pravo na opunomoćenicu/opunomoćenika na teret proračunskih sredstava.
Opunomoćenica/opunomoćenik je odvjetnica/odvjetnik koja/koji će žrtvi pomoći tijekom postupka oko svih pravnih pitanja, zastupat ga na sudu i pomoći mu u ostvarivanju njegovih prava. Prvo se mora podnijeti zahtjev nadležnom tijelu da se dodijeli opunomoćenica/opunomoćenik na teret proračunskih sredstava, zatim opunomoćenicu/opunomoćenika dodjeljuje sud, a njezino/njegovo angažiranje za podnositelja zahtjeva je besplatan.

3. Pravo žrtve da je na policiji i u državnom odvjetništvu ispituje osoba istog spola te da je, ako je to moguće, u slučaju ponovnog ispitivanja ispituje ta ista osoba.
Pri ispitivanju na policiji i u državnom odvjetništvu može se zatražiti da ispitivanje obavlja osoba istog spola. Ako postoji mogućnost da je potrebno ponovno ispitivanje na policiji ili u državnom odvjetništvu (što je katkad neophodno), tada osoba ima pravo da ju ispituje ista osoba koja ju je prije ispitala.

4. Pravo žrtve da uskrati odgovor na pitanja koja nisu u vezi s kaznenim djelom, a koja se odnose na strogo osobni život žrtve.
Na pitanja strogo osobne naravi (npr. koliko ste dosada imali partnera/ica), žrtva ne mora odgovoriti osim ako odgovor na to pitanje nije povezan s kaznenim djelom i važan je za dokazivanje krivnje počinitelja.

5. Pravo žrtve da zahtijeva da bude ispitana s pomoću audio-video uređaja.
Ovo pravo odnosi se na poseban način vašeg ispitivanja, odnosno davanja iskaza. Korištenjem ovim pravom izbjegava se izravan kontakt s okrivljenikom, odnosno zajednički boravak u istoj prostoriji tijekom ispitivanja. Cijeli razgovor se snima, a snimka se poslije može iskoristiti kao dokaz u kaznenom postupku.

6. Pravo na tajnost osobnih podataka.
Navedeno pravo znači da niti jedna sudionica/sudionik kaznenog postupka ne smije nikome odavati žrtvine osobne podatke.

7. Pravo žrtve na zahtjev za isključenje javnosti s rasprave.
Postoji mogućnost isključenja javnosti na sudskoj raspravi radi žrtvine zaštite, zaštite privatnosti i identiteta.

“Snažna sam ja jer sam svašta prošla i napravila bih sve za svoju djecu da se školuju, sigurno i lijepo žive.”
“Pomoglo mi je to što znam da volim svoju djecu i da su mi oni najvažniji na svijetu. Pomoglo mi je kada mi je socijalna radnica objasnila da ona vidi koliko ja volim svoju djecu i koliko se dobro brinem za njih i koliko sam dobra s njima. Rekla mi je da ne trebam brinuti da će mi uzeti djecu jer ona vidi da sam ja jako dobra s njima. Kada mi je ona rekla ovo onda sam se osjetila sigurno da joj kažem o situaciji sa suprugom i da vjerujem da mi neće uzeti djecu. Znam se brinuti za sebe i svoju djecu. Imala sam jako puno teških situacija u životu i naučila sam se sama brinuti za sebe.”

Svrha besplatne pravne pomoći je ostvarenje jednakosti svih pred zakonom, osiguranje djelotvornog ostvarenja pravne zaštite te pristupa sudu i drugim javnopravnim tijelima, a ostvaruje se kao primarna (upravna tijela županija, Gradski ured za opću upravu Grada Zagreba, ovlaštene udruge i pravne klinike pružaju opće informacije i pravne savjete) ili sekundarna pravna pomoć (odvjetnici pružanju pravne savjete i druge informacije). Ambidekster klub surađuje s udrugom B.a.B.e. koja promiče i štiti ženska prava, a njihovu pravnu pomoć možete dobiti pozivom na 0800 200 144 ili 01/ 4611 351 (uz prethodnu najavu od 08 do 17 sati) ili osobno dolaskom u prostorije udruge na adresi Selska cesta 112A.

Mrežna stranica koja objedinjuje važne informacije te kontakte savjetovališta i organizacija koje pomažu žrtvama obiteljskog nasilja nalazi se na adresi: http://www.sigurnomjesto.hr/ .

Postoji adresar ustanova, organizacija i ostalih institucija koje pružaju pomoć, podršku i zaštitu žrtvama nasilja u obitelji u Hrvatskoj:
https://mrosp.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/Socijalna%20politika/Adresari/ADRESAR%20USTANOVA,%20ORGANIZACIJA%20I%20OSTALIH%20INSTITUCIJA%20KOJE%20PRUZAJU%20POMOC,%20PODRSKU%20I%20ZASTITU%20ZRTVAMA%20NASILJA%20U%20OBITELJI.pdf

Projektne aktivnosti provode se u okviru projekta “Savjetovalište - “Klikni za sigurnost” u sklopu kojeg nudimo besplatno savjetovanje za žrtve obiteljskog nasilja uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Sadržaj dokumenta u isključivoj je odgovornosti udruge i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
__________________________________________________________________________________

Korištena literatura za izradu ovog članka:
Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji NN 70/17, 126/19, 84/21. Preuzeto 20. 09. 2022. s adrese: https://www.zakon.hr/z/81/Zakon-o-za%C5%A1titi-od-nasilja-u-obitelji .

AMBIDEKSTER KLUB NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

Pogledajte video spot za rap pjesmu "STOP nasilju

Objavljeno: 15.01.2015.