Mitovi o ovisnostima
Objavljeno: 13.11.2024.
Kroz projekt „Najjači stav“ radimo na osnaživanju mladih u riziku od upuštanja u ovisnička ponašanja te provodimo preventivne radionice u školama u kojima podučavamo o ovisnostima i raznim mitovima u koja neki još uvijek vjeruju. Stoga vam danas donosimo neke od najraširenijih mitova o ovisnostima te pozivamo na kritičko promišljanje kada su u pitanju ovisnosti i različite psihoaktivne supstance.
Mit 1: Jednom ovisnik, uvijek ovisnik
Objašnjenje: Osobe mogu biti u tretmanu te liječenju od ovisnosti, uspješno apstinirati godinama te održavati zdrave životne navike.
Mit 2: Ovisnost o internetu ne postoji
Objašnjenje: Kad se govori o ovisnosti obično se prvo pomisli na ovisnost o psihoaktivnim tvarima. Međutim, ovisnost se može razviti i bez unošenja psihoaktivnih ili drugih kemijskih tvari u organizam odnosno može se razviti iz aktivnosti ili ponašanja koja iz navike prelaze u ponavljajuće i primoravajuće, odnosno u ovisničko ponašanje (npr. patološko kockanje, igranje kompjutorskih igara, online klađenje, provjeravanje društvenih mreža).
Znakovi koji upućuju na ovisnost o internetu su: žudnja za priključivanjem na internet koju osoba ne može kontrolirati, priključenje na internet postaje prva aktivnost u danu, gubitak kontrole nad vremenom provedenim na internetu i pronalaženje lažnih opravdanja za vlastito ponašanje, tjeskoba, napetost i razdražljivost kao posljedica nemogućnosti pristupa internetu, potreba za sve duljim korištenjem interneta da bi se postiglo zadovoljstvo, zanemarivanje drugih životnih navika, nastavljanje s internet aktivnostima unatoč činjenicama o štetnim posljedicama.
Mit 3: Marihuana je lijek
Objašnjenje: Marihuana je laka halucinogena droga koja se dobiva od osušenog usitnjenog lišća i rascvjetanih vrhova biljke indijske konoplje (Cannabis indica). Sadrži oko 426 kemijskih tvari, od kojih neke djeluju antibakterijski, neke opuštaju, a neke mogu izazvati halucinacije. Da bi neka tvar bila proglašena lijekom ona se mora sastojati od dobro definirane tvari čija je količina mjerljiva i jednaka u svim jediničnim oblicima lijeka (npr. tableta ili injekcija). Kako je marihuana biljka koja se uzima pušenjem, a njen sastav varira, tako ne možemo govoriti o lijeku u pravom smislu te riječi. Možemo govoriti da neki sastojci marihuane djeluju na simptome nekih bolesti.
Mit 4: Bolje se zabavljamo kad smo pod utjecajem alkohola
Objašnjenje: Alkohol je prvo sredstvo ovisnosti koje mladi probaju i s kojim se najčešće prvi put susretnu u obiteljskom domu gdje im alkohol nerijetko bude i ponuđen nagovorom roditelja ili druge rodbine. Vrlo su alarmantni statistički podaci koji govore o sve ranijem početku pijenja i prvih opijanja kod mladih. Značajan je porast prekomjernog pijenja kod djevojaka.
Mit 5: Povremeno uzimanje droga ne može imati ozbiljne posljedice za zdravlje
Objašnjenje: Obilježje ovisnosti o psihoaktivnim tvarima je postojanje većeg broja kognitivnih, ponašajnih i fizioloških simptoma koji upućuju na to da osoba nastavlja uzimati psihoaktivne tvari usprkos značajnim problemima vezanim uz njihovu uporabu. Ovisnost može dovesti i do prekida ili smanjenja čitavog niza društvenih, poslovnih ili rekreacijskih aktivnosti. Pojedinac može prekinuti s hobijima ili obiteljskim aktivnostima kako bi bio sam i uzimao psihoaktivnu tvar ili se družio s ostalim ovisnicima.
Mit 6: Dobri kockari su uvijek u plusu
Objašnjenje: Promidžba igara dostupna je na svim medijima pa tako vrlo često možemo čuti reklame koje u prvi red stavljaju luksuzan život, prestiž, zabavu te „financijsku slobodu“. No, realnost osoba koje su ovisne o kockanju je drastično drugačija. Simptomi prema kojima se može govoriti o poremećaju: osoba većinu vremena provodi zaokupljena kockanjem, bilo da kocka ili prepričava događaje vezano za kockanje te planira kako doći do novca za ulaganje; zanemaruje sve ostale oblika zadovoljstva; treba sve veće i veće uloge da bi postigla isti stupanj uzbuđenja i zadovoljstva; opetovano ulaže napore da prestane kockati, ali bez uspjeha; pri pokušaju prestanka osjeća nemir, razdražljivost, loše raspoloženje, nesanicu; počinje posuđivati novac, a zatim činiti nezakonita djela poput pronevjere, krađe, krivotvorenja; nastavlja takvo ponašanje usprkos štetnim posljedicama.
Mit 7: Od jednog Hella/Monstera mi neće ništa biti
Objašnjenje: Jedan od glavnih sastojaka energetskh pića je taurin. Pojedine skandinavske zemlje zabranile su taurin zbog evidentiranih smrtnih slučajeva. Glavni problem taurina jest taj što uzrokuje neravnotežu dušika u tijelu te se povezuje s povišenim krvnim tlakom, moždanim udarom i srčanim bolestima. Pijenje energentskih pića posebice je opasno za one ljude koji ne znaju kako imaju problema sa srcem ili određene srčane mane. Još gora kombinacija su energetska pića i alkohol. Ova kombinacija uzrokuje dehidraciju organizma koji je istodobno izložen kofeinu, šećerima i alkoholu. Srce teško podnosi ovakve otrove i nekada nismo svjesni do kojih rubova izdržljivosti dovodimo naše organe.
Mit 8: Pušenje Wiipa ne može ostaviti štetne posljedice na pluća
Objašnjenje: Upravo zbog relativno nedavne pojave e-cigareta dokazi o njihovu utjecaju na razvoj mnogih bolesti, naročito malignih, neće biti dostupni još godinama ili čak desetljećima. Međutim, dokazi ukazuju na potencijalnu toksičnost nekih otopina što je počelo izazivati veliku zabrinutost u svijetu. U posljednje vrijeme raste zabrinutost zbog neželjenih ozbiljnih toksičnih učinaka korištenja e-cigareta. Sve je počelo nakon što je u Sjedinjenim Američkim Državama hospitalizirano 1300 oboljelih od dotad neviđene bolesti pluća, od koje je umrlo njih 26. Liječnici tada nisu mogli dokučiti zbog čega dotad posve zdravi mladi ljudi odjednom imaju akutna oštećenja pluća, sve dok nisu zaključili kako im je svima zajedničko korištenje vape uređaja.
#Najjačistav #preventivneradionice #Savjetovalištezamlade