DONIRAJTE

Ambidekster klubAMBIDEKSTER KLUB Savjetodavni i edukativni centar za djecu, mlade i obitelj

Svjetski dan mentalnog zdravlja

Objavljeno: 10.10.2024.

Kako roditelji mogu doprinijeti mentalnom zdravlju djece

U sklopu našeg projekta „Sunčana strane ulice“ radimo na jačanju otpornosti i društvenom uključivanju djece i mladih s problemima u ponašanju. Opći cilj projekta je prevencija izdvajanja djece i mladih s problemima u ponašanju iz obiteljskog okruženja. Na tome radimo kroz razne aktivnosti, ponajprije kroz uključivanje djece i mladih u naše Savjetovalište. U Savjetovalištu naši korisnici mogu naići na razumijevanje, toplu riječ, novu perspektivu, smjernice za rješavanje nekog problema, podržavajući razgovor ili dobro druženje uz društvenu igru putem kojih razvijaju svoje socijalne vještine.

Potražiti pomoć nije uvijek lako, ali je ponekad nužno te je ujedno znak hrabrosti i dobre prilagodbe na životne izazove. Kao i o svom fizičkom zdravlju, važno je brinuti o vlastitoj mentalnoj dobrobiti. Djeci i mladima u tome mogu pomoći razni stručnjaci mentalnog zdravlja, a značajan utjecaj na njihovo blagostanje imaju i roditelji. Postoji više načina na koji roditelji mogu doprinijeti te podržati djetetovo mentalno zdravlje, a u nastavku su navedeni neki od njih:

 

1. Potaknite dijete na dijeljenje emocija

 Pronađite vrijeme i način da provjerite kako se osjeća vaše dijete. To možete tako da ga pozovete da vam se pridruži dok nešto radite, primjerice, pripremate večeru. To vrijeme iskoristite za razgovor i pokažite istinski interes. Imajte na umu da su sve emocije dobrodošle, pa i one neugodne. Dopustite djetetu da izrazi tugu, ljutnju, razočarenje te ih poučite kako na zdrav način izraziti neugodne emocije, počevši s vlastitim primjerom.

 Podsjetite dijete da ste uvijek tu za njega te da želite znati kako se osjeća i o čemu razmišlja. Nekoliko jednostavnih riječi mogu ih ohrabriti da podijele svoje osjećaje s vama. Važno je da pokažete razumijevanje za to kako se osjećaju, čak i ako se osjećate nelagodno. Kada vam se otvore, možete odgovoriti s – „razumijem, zvuči kao teška situacija“ ili „to ima smisla“. Ne umanjujte njihove osjećaje ili probleme čak i ako se vama čine maleni ili beznačajni.

 Ponekad je lakše primijetiti stvari koje dijete radi, a vama se ne sviđaju. Pokušajte obratiti pažnju na ono što rade dobro i pohvaliti ih, naglašavajući trud, a ne samo rezultat. To može biti nešto jednostavno poput održavanja urednosti sobe, uključenost u kućanske poslove, truda uloženog u učenje nove vještine ili izvršavanje školskih obveza.

 Ovakvim pristupom djeca dobivaju osjećaj sigurnosti, povjerenja, razumijevanja čime zadovoljavaju svoje temeljne potrebe te razvijaju samopouzdanje.

 

2. Budite primjer uspješnosti

 Djeca u velikoj mjeri uče po modelu što znači da značajno više upijaju iz vašeg ponašanja nego iz vaših riječi. Razmislite o tome na koji način djelujete u svom životu i kako rješavate vlastite životne izazove jer postoji velika vjerojatnost da će dijete „kopirati“ vaše strategije suočavanja i obrasce ponašanja.

Također, roditelji koji su sretni i uspješni imaju snažniji roditeljski autoritet. Djeca će prije poslušati sretnog roditelja koji je zadovoljan svojim životom jer zaključuju da će upute koje dođu od takvog roditelja i njih same dovesti do ispunjenog života.

 

3. Razvijajte toleranciju na frustraciju

 Iako se može činiti kontraintuitivno, dopustite djetetu da se pomuči oko neke situacije ili problema. Budite tu kao podrška, ali ne rješavajte stvari umjesto njih. Pretjeranim uskakanjem djetetu u pomoć indirektno mu šaljete poruku da je nesposobno i učite ga da bude ovisno o vama. Kroz frustraciju i nelagodu djeca se uče suočavati sa izazovima, uče se samostalnosti te im se otvaraju prilike da sami pronalaze rješenja za neku poteškoću. Na taj način razvijaju uvjerenje da se mogu osloniti na sebe i svoje sposobnosti te rastu u odrasle osobe koje će biti samouvjerene i preuzimati odgovornost za vlastiti život.

 

4. Sukobe rješavajte kao tim

 Veliki izvor frustracija u odnosu između roditelja i djeteta su sukobi koji mogu biti poprilično intenzivni i nekonstruktivni. Pokušajte svađe rješavati smireno te saslušati stavove i razmišljanja svog djeteta. Razmislite li želite li odgojiti dijete koje slijepo slijedi tuđe savjete i pravila ili koje se zna zauzeti za sebe i ima svoje mišljenje.

 Nemojte se upuštati u velike diskusije kada ste ljuti. Odmaknite se, prošetajte, prodišite i pokušajte se umiriti – razgovarati možete i kasnije, kada ste „hladne glave“, a emocije se slegnu. Najvažnije je da dijete ima osjećaj slobode iznijeti mišljenje koje će biti saslušano te da ima mogućnost mirnog pregovaranja. Na taj smo način podijelili odgovornost - djeca su odgovorna i spremna za suradnju, samo im treba dati prostora za to.

 Kada imate različita mišljenja o nečemu, uzmite vremena da o istom razmislite. Svoja razmišljanja možete podijeliti s djetetom kako bi ono učilo kako tražiti rješenja u situacijama s različitim opcijama. Također, dijete kroz sukobe s roditeljima uči o (ne)primjerenim načinima rješavanja sukoba te će naučene strategije prenijeti u svoje ostale odnose stoga je važno naučiti se „pravilno“ svađati.

 

5. Iskažite svom djetetu povjerenje

 Davanje povjerenja djeci poput "možeš ti to" i ponašanje prema njima kao da mogu razumjeti i poštovati pravila najbolji je lijek protiv dječje nesigurnosti.

Isto tako, ukoliko se dogodi neka situacija i želite od djeteta saznati što se dogodilo, korisno je razmisliti na koji način to učiniti. Ako krenete u razgovor s nepovjerenjem dobit ćete potvrdu da ste u pravu, ne zato što je dijete zaista krivo već je nepovjerenje kao zastor koji vam ne dopušta da čujete sve informacije koje vam dijete šalje. Također, dijete se na vaše nepovjerenje stisne, postane nesigurno, ukočeno te se povlači. Nepovjerenje vas udaljava od djeteta, a povjerenje povećava povezanost i bliskost.

 

Ukoliko ipak osjetite da je vama ili vašem djetetu potrebna stručna pomoć javite se u naše Savjetovalište gdje od različitih stručnjaka možete dobiti dodatne smjernice, podršku i osnaživanje! 

*Rad Savjetovališta financijski podržavaju Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Grad Zagreb i Ministarstvo zdravstva. #SunčanaStranaUlice #Najjačistav

AMBIDEKSTER KLUB NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

Pogledajte video spot za rap pjesmu "STOP nasilju

Objavljeno: 15.01.2015.