Ožujak - mjesec svjesnosti o samoozljeđivanju
Objavljeno: 25.03.2025.
Samoozljeđivanje je svako namjerno nanošenje boli i štete vlastitom tijelu. Obično predstavlja reakciju na stresne i neugodne situacije, a osobe koje se samoozljeđuju suočavaju se s velikom emocionalnom boli s kojom se teško nositi. Ponekad je i osobi koja se samoozljeđuje, ali i bliskim ljudima u okolini, teško razumjeti što se i zašto događa.
Kroz samoozljeđivanje tinejdžeri traže bijeg od problema, emocionalno olakšanje, oslobođenje od bijesa ili ljutnje i kontrolu nad vlastitom boli. Osjećaj smirivanja i oslobađanja od intenzivnih i bolnih emocija je prividan i uvodi u začarani krug samoozljeđivanja.
Samoozljeđivanje može biti način na koji osoba:
- traži izlaz od emocionalne boli
- kažnjava samu sebe
- želi prekinuti osjećaj tuposti
- bježi od neželjenih misli i osjećaja
- želi ostvariti osjećaj kontrole
- suprotstavlja se autoritetu
Često tinejdžeri koji se samoozljeđuju ne vide izlaz iz svoje situacije i teško im je pronaći zdravije načine za nošenje s emocijama. Što god da se dogodilo i koji god da je razlog samoozljeđivanja, postoje načini koji mogu olakšati situaciju. Važno je upamtiti da se može dobiti pomoć i razumijevanje. Moguće je prekinuti samoozljeđivanje i osoba se ne mora s time nositi sama.
Povjeriti se nekome može biti teško i uvijek zahtjeva puno hrabrosti. Ponekad se javlja strah kako će osoba reagirati i što će se dogoditi dalje. Valja imati na umu da je to prvi korak u rješavanju problema i uvijek postoje ljudi koji žele pomoći i pružiti podršku. Važno je da to napravimo vlastitim tempom te kažemo ono za što se osjećamo spremnima. Ako nam je teško to izreći, možemo razmisliti kako bi bilo svoje osjećaje i misli prenijeti na papir i napisati pismo. Osoba kojoj se povjerimo može reagirati na razne načine. Može ju prestrašiti ono što joj govorimo, može ju naljutiti, no ono što se obično krije iza svega toga je briga.
U trenutku kada osjetimo poriv za samoozljeđivanjem možemo krenuti raditi neku drugu aktivnost. To može biti crtanje, pisanje dnevnika, plesanje, slušanje glazbe, trčanje. Važno je dati si vremena da shvatimo što funkcionira za nas. U redu je ići polako i vidjeti što nam najbolje odgovara.
Uz navedene aktivnosti, postoji i jedna zanimljiva metoda koja se naziva Projekt leptira. Pravila su sljedeća:
- Kada osjećaš potrebu za samoozljeđivanjem, uzmi flomaster ili kemijsku i nacrtaj leptira na ruku.
- Daj ime nacrtanom leptiru. Imenuj ga prema sebi dragoj osobi ili osobi koja ti želi oporavak.
- Dok god leptir postoji na tvojoj koži, nemoj se samoozljeđivati.
- Leptir mora sam izblijedjeti na tvojoj koži – nema ribanja!
- Druge ih osobe mogu crtati po tebi. Ti su leptiri osobito vrijedni i njih posebno čuvaj.
- Slobodno nadocrtaj leptirića kad god želiš.
No, veoma je važno da uz ove tehnike potražimo i pomoć stručnjaka poput psihijatra, psihologa ili psihoterapeuta. Iako samoozljeđivanje ne znači nužno da si osoba želi oduzeti život, neke od tehnika samoozljeđivanja su opasne i mogu dovesti do smrti. U slučaju da su nanesene ozljede ozbiljne i smatramo da nam ugrožavaju život, važno je odmah reagirati i nazvati hitnu pomoć na broj 194.
#UZO #SSU