DONIRAJTE

Ambidekster klubAMBIDEKSTER KLUB Savjetodavni i edukativni centar za djecu, mlade i obitelj

Nasilje u teen vezama

Objavljeno: 19.02.2025.

Nasilje u teen vezama postaje sve ozbiljniji problem koji zahvaća veliki broj mladih ljudi, a često ostaje neprepoznat ili ignoriran zbog straha, srama i nesigurnosti. Mnogi tinejdžeri nisu svjesni da se nalaze u nasilnom odnosu jer im manipulacija, verbalno nasilje pa čak i fizičko zlostavljanje mogu izgledati kao "normalni" dijelovi veze. Nasilje u takvim odnosima može imati ozbiljne posljedice na mentalno zdravlje i  emocionalni razvoj mladih osoba.

Jedan od najčešćih oblika nasilja u teen vezama je emocionalno nasilje, koje se često ne prepoznaje jer ne ostavlja fizičke tragove. Ono uključuje prijetnje, kontrolu, posramljivanje ili pokušaj izolacije partnera od prijatelja i obitelji. Verbalno nasilje također može uključivati uvrede, prijetnje i kritike koji ostavljaju dugotrajne psihološke posljedice.

Adolescenti također često zanemaruju ili opravdavaju fizičko nasilje, koje može početi od guranja ili udaranja, a može eskalirati u ozbiljnije oblike agresije. Važno je prepoznati znakove nasilja na vrijeme jer negativne posljedice po zdravlje, emocionalnu stabilnost i samopouzdanje mogu biti dugoročne.

Također, u porastu je i elektroničko nasilje (cyberbulling) koje poprima razne oblike, a jedan od oblika koji se može javiti u romantičnom odnosu je primjerice - sexting (def. - primanje ili slanje provokativnih, seksualnih fotografija). Sexting sam po sebi ne predstavlja problem, ali posljedica tog ponašanja može biti proširivanje intimnih fotografija po internetu, a sve osobe koje sudjeluju u činu prosljeđivanja fotografija čine elektroničko nasilje. Ono što je korisno zapitati se ako se upuštamo u sexting je: što bi se moglo dogoditi nakon slanja, tko bi to mogao vidjeti, koji su rizici, kome šalješ i zašto šalješ.  

Važno je spomenuti i seksualno nasilje.  Seksualno nasilje u teen vezama ozbiljan je problem koji pogađa mnoge mlade ljude, a često ostaje neprepoznat zbog nedostatka informacija te već spomenutog straha i nesigurnosti. Seksualno nasilje u teen vezama može uključivati prisilu, prijetnje, manipulaciju, nepoštovanje granica ili prisiljavanje na seksualni čin bez pristanka. Seksualno nasilje nije samo fizičko zlostavljanje - ono može biti i emocionalno, poput vršenja pritiska na partnera da se uključi u seksualne aktivnosti, prijetnje koje koriste seks kao sredstvo kontrole ili stvaranje osjećaja krivnje kod žrtve. Tinejdžeri, osobito oni koji nemaju dovoljno iskustva ili podrške, često ne prepoznaju ove oblike nasilja ili osjećaju da moraju udovoljiti partneru kako bi održali vezu. Ovo nasilje ima ozbiljan utjecaj na mentalno i emocionalno zdravlje žrtava. Osobe koje dožive seksualno nasilje mogu razviti niz problema, uključujući anksioznost, depresiju, posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), smanjenje samopouzdanja i osjećaj gubitka kontrole nad vlastitim životom. Također, seksualno nasilje može povećati rizik od razvoja problema u budućim vezama i seksualnom zdravlju.

Prevencija seksualnog, ali i drugih oblika nasilja u tinejdžerskim odnosima započinje obrazovanjem o zdravim i ravnopravnim odnosima, važnosti pristanka i poštovanja osobnih granica. Ključno je potaknuti mlade ljude da komuniciraju o svojim osjećajima, da prepoznaju znakove nasilja i da potraže pomoć kad se nađu u ugrožavajućoj situaciji.

 

#KIS #KulturaIzgradnjeSigurnostiiNenasiljameđumladima

 

 

AMBIDEKSTER KLUB NA DRUŠTVENIM MREŽAMA

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

„P(r)OVJERLJIVO“ – savjetovalište za povjerljiva pitanja i provjerene odgovore

Pogledajte video spot za rap pjesmu "STOP nasilju

Objavljeno: 15.01.2015.